0 komentáře

Kambodža a Angkor Wat 2.února

Po příjezdu na hranice casino busem jsme následovali dav a prošli thajskou celnicí. Dál jsme pokračovali zónou s honosnými kasíny až k ošuntělé boudě, kde vydávají kambodžská víza „on arrival“. Připraven internetem jsem věděl, že nás čeká vyjednávání. Oficiální cena víza je 20 dolarů. Mají to dokonce na ceduli nad okénkem. Vyplnili jsme formulář, přiložili fotky a 20 usd a podávám to celníkovi. Ten si věci převzal a prý ještě 100 bátů. Já na to „ne ne, žádný takový, cena je 20 dolarů šmudlo, konej!“. On nic neřekl, vrazil mi papíry zpátky a s ledovým klidem si zase zapnul iPad a začal surfovat po facebooku. Pochopil jsem, že tady asi nevyhraju, dal mu stovku a za 5 minut jsme měli víza. Následovala už jen krátká fronta na imigračním a my konečně byli v Kambodži.

První destinací byl chrámový komplex Angkor Wat – jedna z největších památek v celé jihovýchodní asii. Ten se nachází kousek od města Siem Reap. My jsme hranice překročili v Pot Pei. Hned za celnicí jsme naskočili do vládou sponzorovaného minibusu, který nás odvezl na místní autobusové nádraží. Cest, jak se dostat do Siem Reap, bylo několik; taxikem, minibusem nebo autobusem. My měli štěstí, že tam už na minibus čekala skupinka 5ti finů, takže jsme se rozhodli s nimi počkat – na doplnění stavu bylo potřeba ještě najít dva turisty navíc. Po hodině se ukázali rovnou čtyři – dvě dvojice z Argentiny. Minibus sice nebyl nafukovací, ale chlapci prokázali velkou dávku šikovnosti a všechny nás do něj přesto narvali. Strávili jsme tak 3 hodiny ve velmi těsném a družném hovoru o kvalitě a cenách argentických steaků :)

Před Siem Reap nás minibus vysadil vedle silnice a řidič začal rychle obvolávat spřátelené tuk-tukáře, aby si taky něco přivydělali. Já mu to trochu pokazil, protože jsem nám odchytil jednoho ze silnice a my se konečně dostali do cíle – hostelu Tropical Breeze. Cesta z hotelu v Bangkoku až sem nám zabrala téměř přesně 10 hodin, což jsem považoval za velice dobý výkon. V hostelu jsme si dohodli na druhý den tuk-tuk a vyrazili do města. Verča objevila krásy místních trhů (včetně náramků se „safíry“ za 20 dolarů, miliardy druhů šál, atd.) Centrum Siem Reap je docela hezké – plné barů, trhů (které se plynule mění z denních na noční) a celkově má i přes svojí „turističnost“ charakter. Okolí je potom plné resortů, které se skoro vyrovnají těm v Egyptě nebo Turecku. Jezdí sem evidentně hodně turistů z „bohaté“ asie – spousty Korejců, Japonců, atd. Evropané jsou v menšině.

Celý Angkor chrámový komplex má několik set hektarů. Hlavní atrakcí je samozřejmě Angkor Wat, ale v blízkém a vzdálenějším okolí je spousty dalších. Vstupné v porovnáním s místními cenami docela zabolí – 20 dolarů na osobu a den. Popisovat Angkor nebudu, web je toho plný. My první den vyrazili na „krátký okruh“ – t.j. Angkor Wat a chrámy v blízkém okolí. Turistů byly všude spousty – ostatně není divu, denně jich tu projde něco kolem 70ti tisíc! Havně výpravy korejců fotících se navzájem před každým kamenem byly nejdříve zábavné a později už mírně řečeno otravné. Druhý den jsme zvolili „velký okruh“, kde jsem se hlavně těšil na 30km vzálený Bonteai Srey. Osobně si myslím, že dva dny jsou tak akorát – chrámy jsou si hodně podobné (viz fotky) a teploty kolem 30ti moc nepřidávají. První den „krátký okruh“ bych možná doporučil absolvovat spiše na kole, které se dá v hostelu zapůjčit. Je to relativně kousek a příjemné zpestření.

Na každém chrámu se na turisty sesypou prodavači fotek, šál, obrázků, knížek, píšťalek... prostě všeho „za dolar“. Tak polovina z nich jsou děti. Verču dostala jedna holčička (6 let?) – přišla k nám, když jsme si dávali rádlera na osvěžení. Vybalila fotky a my ji automaticky posílali pryč. Tak prý „řekněte mi odkud jste a já vám řeknu hlavní město“. Verča se chytla a dolar slíbila – „czech republic a teď se děvče ukaž“. Holčina bez zaváhání nahlásila „Praha“ a my museli navalit dolar :) Já zase nechal vydělat babči, co prodávaly chlazené ovoce. Manga tu mají prostě výborná a jeden navíc musí obdivovat zručnost s jakou je dokážou oloupat a do pytlíku nakrájet. Zkusili jsme i nějaké podivné plody z palem, ale ty už tak dobré nebyly.

(žádné komentáře zatím nebyly napsány)

Kde se právě nacházím

flag
Egypt

nejnovější zápisky

nejnovější fotky

  • Přehrát album na místě
  • Přehrát album na místě
  • Přehrát album na místě
  • Přehrát album na místě
  • Přehrát album na místě

nejnovější komentáře

translate page